Моят коментар за 9 септември

9 септември

На днешния ден преди 80 години България преживя преврат, прераснал в социална революция, напълно преобразила страната. Милиони българи бяха извадени от утвърденото си от столетия обществено положение и получиха възможност за равен старт в живота, за сметка на хиляди, които загубиха привилегированото си положение, имоти, пари, а някои дори се разделиха и с живота. Класите в българското общество бяха унищожени, страната започна бърза индустриализация, съчетана с колективизация на селското стопанство. България се превърна от изостанала и слабо развита държава в страна с ядрена енергетика и своя космическа технология. Образованието и здравеопазването станаха безплатни, достъпни и качествени.

Всичко това обаче се случи без огромната част от народа да го е искала и да се е борила за него. А когато някой получи в дар нещо, за което не е положил усилия, той не го цени. Ситуацията е същата като със свободата, която България получи през 1878 г. – въпреки геройската саможертва на хиляди българи по време на борбите за национално освобождение, огромната част от нашия народ е пасивна и получава свободата си като подарък. Подарък, който не цени, и от който не спира с лека ръка да се отказва при всеки удобен случай. Социалните придобивки след 1944 г. не бяха оценени подобаващо и затова се разделихме толкова лесно с тях след 1989 г. – само за да можем още по-болезнено да оценяваме сега какво сме загубили.

Модерната история на България може да се раздели на 3 етапа – от 1878 до 1944, от 1944 до 1989, и от 1989 до сега. През първия етап националният идеал беше обединението на България. През втория етап националният идеал беше социалното равенство и икономическия напредък. Споровете за тези периоди от историята ни няма да спрат, но големият въпрос, който стои пред нас, е какъв е националния идеал на България след 1989 г.? И има ли въобще такъв?

Последвайте моя канал в Телеграм и нашия канал във Вайбър, за да сте сигурни, че получавате всички мои публикации!

Сподели поста:

Свързани статии

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *