Днес се прибра и делегацията на Възраждане в Иран. Тя беше в водена от Златан Златанов, председател на групата за приятелство с Иран в парламента, като в нея влизаха още Димчо Димчев, народен представител от Кюстендил, и Михаил Атанасов, иранист и член на Възраждане в Казанлък. Делегацията пристигна на посещение в Ислямската република по покана на парламента й. Трите дни на официалното посещение по повод седмото издание на Иранекспо бяха изключително интензивни и изпълнени с работни срещи в Техеран и провинцията. Първият ден българската делегация участва в откриването на икономическото изложение, на което беше представена продукция само на ирански производители от областта на хранително-вкусовата, химическата, фармацевтична, текстилна, автомобилна и петролна промишленост, производителите селскостопанска и товароподемна техника и приключвайки с представяне на минното дело и производство на атомна електроенергия. В края на деня делегацията взе участие в дискусия на български индустриалци от АИКБ с представители на Иранската търговско- промишлена палата, между които бе подписан Меморандум за сътрудничество.
На втория ден от посещението си делегацията посети гр. Занджан на 300 км от Техеран, намиращ се в близост до Каспийско море. Там българите бяха посрещнати задушевно от кмета Солтани Мохамади, д-р Юсефи, представител на Търговско-промишленната палата на Занджан, г-жа Мурадхани, зам.-областен управител и директор на областния отдел по икономика и Бахман Самсами, председател на Търговската палата в Занджан.
На третия ден от визитата делегацията бе посрещната във Външно министерство на Иран, където проведе среща с Махмуд Хейдари, генерален директор на отдел „Средиземноморие и Източна Европа“ с ранг на зам.-министър, а след това по покана на Абас Моктадаи- Хорасгани, председател на групата за българо- иранско приятелство, посети и новата сграда на иранския парламент.
Делегацията на Възраждане в Иран е първото българско парламентарно представителство, посетило страната през 21 век. Иран е отворен за търговия и културен обмен с България, както и за всякакво сътрудничество. До 1989 г. търговският ни обмен надхвърля 3.5 млрд долара, сега е 15 пъти по-малък и е почти символичен. Възстановяването на загубените български икономически позиции в една от най-големите регионални сили в света е задача от първостепенен приоритет за Възраждане.
Показахме, че можем да градим мостове и на изток, и на запад. Остава само българският народ да ни гласува доверие да управляваме, за да довършим започнатото – но вече с ресурсите и силата на държавата.
Последвайте моя канал в Телеграм и нашия канал във Вайбър, за да сте сигурни, че получавате всички мои публикации!