„По-добре турска чалма в центъра на столицата, отколкото латинска митра“. Това изречение на великия дукс на Византия, Лука Нотарас, е изречено по повод сключването на поредната уния между източното православие и католицизма през 1452 г. Върл противник на католицизма, той виждал в папата по-голям враг, отколкото турския султан. Само месеци по-късно, на 29 май 1453 г. Константинопол е превзет от турците, а желанието на Нотарас се сбъдва. Унията е прекратена на следващия ден, но в последвалите кланета са избити над 10 000 души (сред тях са всичките деца на Нотарас), а останалите 40 000 жители на бившата византийска столица са превърнати в роби (сред тях е и самият Нотарас).
Вчера на протеста срещу новото турско-социалистическо правителство един активист на БСП заяви, че било по-добре да сложи фес, отколкото да го управлява ГЕРБ. Е, ГЕРБ вече е в опозиция, значи да чакаме социалистите да нахлузват фесовете. Лошото обаче е, че фесовете няма да ги раздават избирателно…
Има една стара сентенция, че историята е учителка, от която никой не се учи. Е, поне можем да сме сигурни какво ще се случи, когато започнем да си повтаряме грешките.
3 коментара на “На какво учи историята”
И за да сме наясно. Текста не е в полза на ГЕРБ. Разлика между БСП и ГЕРБ няма. Текста е за разделението и за пропастта на омразата, в която пропада България, а заедно с нея и българският народ.
А кой прокламира етническата омраза ? Обикновените хора или алчните политици? И къде бяхте вие през това време……за швепс!
Благодаря за коментара. Точно за такъв тип мислене като вашето говорех.